فراوری برای افزایش صادرات زمان می خواهد

یک استاد دانشگاه با اشاره به قطع ارز یارانه ای توسط دولت این مساله را باعث کاهش فساد و افزایش صادرات ارزیابی کرد.

فراوری برای افزایش صادرات زمان می خواهد

کاظم اورعی - استاد دانشگاه استرلینگ انگلیس - در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که اشتباه دولت در چند سال گذشته پایین نگاه داشتن نرخ ارز بود، اظهار کرد: این مساله باعث شد تا فنر نرخ ارز به صورت ناگهانی از زیرپای دولت در برود، در حالی که باید این واقعی کردن قیمت ارز به صورت تدریجی اتفاق بیفتد.

وی با بیان این که کاهش ارزش پول داخلی باعث جذابیت صادرات گردیده است، گفت: در شرایط فعلی نرخ ارز باعث گردیده تا صادرات ما در حوزه های مختلف بیش تر گردد، اما واقعیت این است که فراوری یک سیکل چند ماهه دارد تا بتواند خودش را با افزایش صادرات تطبیق دهد.

او با ارائه مثالی درباره تاثیر نرخ ارز بر صادرات و فراوریات داخلی، اظهار کرد: تصور کنید در چند ماهه که نرخ ارز افزایش پیدا نموده است، صادرات آجر ما به افغانستان بسیار بیش تر گردیده، به طوری که حتی این محصول در بازار داخلی هم کمتر شد، اما در بلندمدت و در چند ماه بخش داخلی می تواند خود را با این شرایط تطبیق دهد و آجر بسیار بیش تری را فراوری کند تا بتواند پاسخگوی نیازهای داخلی هم باشد.

وی در ادامه به خروج برخی از کالاهای اساسی که از ارز یارانه ای استفاده می نمایند هم اشاره نمود و گفت: دقیقا به همین دلیل است که تخصیص ارز دولتی می تواند موجب ایجاد فساد گردد و منابع ملی را هدر دهد. در اینگونه موارد دولت برای جلوگیری از خروج یارانه پرداختی خود به مردم کشورش، باید یکسری از شیوه های پلیسی را در پیش بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فراوری برای افزایش صادرات زمان می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با فراوری برای افزایش صادرات زمان می خواهد

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید