رقابت آبی مهم ترین چالش تالاب های ایران

امروز دوم فوریه روز جهانی تالاب ها است و مهم ترین چالش تالاب های ایران رقابت بر سر آب است.

رقابت آبی مهم ترین چالش تالاب های ایران

به گزارش ایسنا، بر اساس تعریف کنواسیون رامسر (کنواسیون بین المللی حفاظت از تالاب ها)، به مناطق مردابی، آبگیر، تورب زا (حاصلخیز و حاوی مواد آلی بسیار غنی)، آبی طبیعی یا مصنوعی، دائم یا موقت با آب ساکن یا جاری، شیرین، شور، لب شور و نواحی ساحلی دریاها که عمق آنها در کم ترین جزر از شش متر بیشتر باشد، تالاب گفته می گردد. در حال حاضر متأسفانه تعداد زیادی از تالاب های کشور در شرایط نامناسبی به سرمی برند.

مسعود باقرزاده کریمی -مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست- مهم ترین عامل وضعیت نامساعد تالاب ها را مدیریت نادرست مصرف آب در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعت و شرب دانست و گفت: مهم ترین چالش تالاب ها رقابت بر سر آب است و از آنجا که معمولاً تالاب ها در انتهای حوضه آبریز قرار دارند، در این رقابت مغلوب واقع شده اند.

بر اساس ماده 193 برنامه پنجم توسعه کشور، سازمان حفاظت محیط زیست موظف شده است که نسبت به مدیریت یکپارچه در دشت ها و اراضی اطراف تالاب ها به عنوان اکوسیستم های شکننده با مشارکت همه بهره برداران اقدام کند، مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست در خصوص این ماده با تاکید بر این که همه کوشش ها برای اجرای آن اجرا شده است، توضیح داد: برنامه جامع تالاب ها به عنوان سند بالادستی تهیه شده است که بر مبنای آن در سال گذشته، قانون حفاظت و احیای تالاب ها وضع شد و در ادامه در جهت اجرایی کردن این قانون هم برای تالاب ها برنامه مدیریت زیست بومی تهیه شد که تاکنون برنامه مدیریت زیست بومی 14 حوضه آبریز از جمله حوضه آبریز گاوخونی تدوین و به تصویب رسیده است.

مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر برنامه مدیریت زیست بومی چهار تالاب دیگر در دست تهیه است، البته برنامه های مدیریت زیست بومی با مشارکت همه ذی نفعان از جمله مردم محلی و سازمان های مردم نهاد تهیه می گردد، بنابر این ماده 193 قانون برنامه پنجم توسعه به طور کامل اجرا شده است.

البته در ماده 193 برنامه پنجم توسعه به ممنوعیت برداشت مواد معدنی از تالاب ها نیز اشاره شده است، در این مورد این کارشناس اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بعد از برنامه پنجم توسعه، از بارگذاری جدید در زمینه بهره برداری از مواد معدنی تالاب ها جلوگیری و برای طرح های بهره برداری که پیش از برنامه پنجم مجوز داده شده بود؛ ضوابط زیست محیطی اعمال شد. برای مثال در تالاب میقان -که برداشت نمک صورت می گرفت- ضوابط جدیدی طراحی شده تا کم ترین لطمه به اکوسیستم این تالاب وارد گردد.

باقرزاده کریمی در پاسخ به این پرسش که کدام مواد معدنی فراوانی بیشتری در تالاب های کشور دارند، گفت: در تعدادی از تالاب ها نمک وجود دارد که در قانون حفاظت از تالاب ها این ماده معدنی استثنا شده و بهره برداری از آن با اجرای ضوابط زیست محیطی اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست جایز است. همچنین در تعداد محدودی از تالاب ها از جمله هورالعظیم نفت استخراج می گردد که کالایی استراتژیک به حساب می آید. افزون بر اینها، در بعضی تالاب ها امکان برداشت شن و ماسه وجود دارد اما بعد از برنامه پنجم توسعه هر نوع برداشتی از تالاب ها ممنوع شده است.

وی تاکید نمود: مسلماً هنوز در زمینه برداشت مواد معدنی از تالاب ها با چالش هایی روبرو هستیم و حتی اگر نسبت به گذشته تفاوت های چشمگیری به لحاظ رعایت ضوابط زیست محیطی در زمینه بهره برداری از مواد معدنی تالاب ها اجرا شده باشد، هنوز به شرایط ایده آل نرسیده ایم؛ شرایطی که ضمن دستیابی به توسعه پایدار، کمترین لطمه را به اکوسیستم وارد کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "رقابت آبی مهم ترین چالش تالاب های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت آبی مهم ترین چالش تالاب های ایران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید