سیلاب به هورالعظیم جان دوباره بخشید

مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تالاب هورالعظیم پرآب شده است، گفت: آبگیری هورالعظیم به طور قطع در کنترل گرد و غبار منطقه و تلطیف هوا تاثیر خواهد داشت و بقای شرایط موجود در گروی تامین حق آبه این تالاب از سوی وزارت نیرو است.

سیلاب به هورالعظیم جان دوباره بخشید

مسعود باقرزاده کریمی در گفت وگو با خبرنگاران وضع تالاب هورالعظیم را تحت تأثیر بارش های سیلابی اخیر مطلوب ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه بارش های اخیر جنوب غرب کشور طی سه دهه گذشته بی سابقه بوده است، اظهارکرد: در هفته های اخیر بارش ها در سه حوضه آبی کرخه، دز و مارون بیش از حد نرمال گزارش شده است.

وی ادامه داد: میزان آب ورودی به سد کرخه بیش از حد نرمال بوده است و وزارت نیرو نسبت به بازکردن دریچه سد و راهنمایی آب به سمت تالاب هورالعظیم اقدام نموده است. در نتیجه این بارش ها، هورالعظیم پرآب شده است و حتی قصد داریم که حوضچه های چهار و پنج این تالاب را با وارد کردن آب های جدید پرکنیم. این اقدام به طور قطع به زنده سازی تالاب یاری زیادی می نماید.

باقرزاده کریمی با بیان اینکه همه عرصه های تالاب هورالعظیم پرآب شده است، در پاسخ به این پرسش که سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ و تثبیت شرایط موجود هورالعظیم چه برنامه ای دارد، اظهار کرد: به هر حال هورالعظیم در یک منطقه گرم و خشک واقع شده است و طبیعتاً در ماه های آینده، بخشی از آب بر اثر افزایش دما، تبخیر می گردد و سطح آب کاهش چشمگیری می یابد.

مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست در ادامه با تاکید بر تأثیر چشمگیر پرآب شدن هورالعظیم در کنترل گرد و غبار خوزستان، توضیح داد: به طور قطع آبگیری هورالعظیم در تلطیف هوای منطقه اثر مثبت دارد و در شش ماه ابتدایی سال جدید، وضع منطقه به لحاظ کاهش اثرات مخرب گرد و غبار بهتر خواهد شد چون حتی اگر سطح خاک هم خشک گردد، پروفیل خاک (برش عمودی خاک) مرطوب خواهد بود. افزون بر اینها، تأثیرات مالی و اجتماعی پرآب بودن هورالعظیم غیر قابل انکار است چون باعث رونق صیادی و طبیعتاً رونق اشتغال و زندگی مردم منطقه می گردد. آبگیری تالاب هورالعظیم از منظر روانی نیز قابل توجه است و از سوی دیگر باعث جذب گردشگر می گردد.

وی تأکید کرد: در چنین شرایطی که بارش ها وضع مناسبی برای هورالعظیم رقم زده است می توان به وسیله تأمین حق آبه تالاب و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز، این شرایط را حفظ کرد. خوشبختانه بر اساس قانون حفظ و احیای تالاب ها، حق آبه تالاب هورالعظیم به طور دقیق تعیین و به دستگاه متولی تخصیص آب یعنی وزارت نیرو ابلاغ شده است. انتظار می رود این وزارتخانه اهتمام کافی را برای تأمین حق آبه هورالعظیم داشته باشد.

پایش دقیق ورودی آب به تالاب هورالعظیم با نصب ایستگاه هیدرومتری

این کارشناس تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت نصب ایستگاه های هیدرومتری در ورودی تالاب هورالعظیم گفت: میزان آب های رهاسازی شده به تالاب هورالعظیم را باید در ورودی تالاب به وسیله ایستگاه های هیدرومتری اندازه گیری کنیم تا میزان آب ورودی به طور دقیق تعیین گردد.

باقرزاده کریمی در خاتمه اظهارکرد: چند سال پیش وزارت نیرو گفت که 800 میلیون متر مکعب آب به سمت هورالعظیم رها نموده است اما آنالیز های رندومی سازمان محیط زیست نشان می داد که تنها 300 میلیون مترمکعب آب وارد تالاب شده است. در این میان تکلیف 500 میلیون متر مکعب آب تعیین نبود. متوجه شدیم که در بخش های ورودی تالاب هورالعظیم با قرار دادن پمپ، انحراف و برداشت غیر مجاز آب اجرا شده است بنابراین باید در ورودی تالاب ایستگاه هیدرومتری داشته باشیم نه در بالادست تا بدانیم چقدر آب به تالاب رسیده است. این یک نمونه است و در اغلب تالاب ها هنگام رهاسازی آب، برداشت غیرمجاز صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سیلاب به هورالعظیم جان دوباره بخشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیلاب به هورالعظیم جان دوباره بخشید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید