فرمان کنگره آمریکا به ناسا برای ساخت تلسکوپ های فضایی جدید

ناسا تصمیم دارد برای مطالعه دقیق سیاره های فراخورشیدی، تلسکوپ های فضایی جدید و ابزار زمینی کارآمد بسازد.

فرمان کنگره آمریکا به ناسا برای ساخت تلسکوپ های فضایی جدید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، گزارش جدیدی که توسط کنگره ایالات متحده آمریکا به تصویب رسیده است، دستور می دهد که ناسا باید مجموعه ای جدید از ماموریت های فراخورشیدی را شروع کند تا معین کند که آیا نظیر منظومه شمسی وجود ندارد یا اینکه زندگی در جای دیگری از دنیا وجود دارد.

گزارش آژانس ملی علوم، مهندسی و پزشکی با نام استراتژی علمی سیارات فراخورشیدی می گوید که آژانس فضایی باید در تلسکوپ های فضایی و زمینی جدید سرمایه گذاری کند. این کار دانشمندان را قادر می سازد تا درباره طبیعت و تکامل سیارات در مدار دیگر ستارگان بیشتر بدانند.

ما در زمان رونق شکار سیاره های فراخورشیدی زندگی می کنیم. فضاپیماهای جستجوگر مانند تلسکوپ فضایی کپلر که توسط دستگاه های زمینی پشتیبانی می شوند، هزاران سیاره را خارج از سامانه خورشیدی ما شناسایی نموده اند.

مشکل این است که با اینکه ما موفق به پیدا کردن تعداد زیادی از سیارات جدید گردیده ایم، اما در مورد آنها چیز زیادی نمی دانیم و شناخت کمی از آنها داریم.

روش های مورد استفاده برای شکار سیاره های فراخورشیدی می تواند به ما برخی از چیزهای اساسی در مورد آنها را بیاموزد، اما بسیاری از جزئیات پنهان می ماند.

چیزی که گزارش جدید نشان می دهد این است که یافتن سیارات شبیه به زمین و سایر ماموریت های پر اهمیت، احتیاج به تصویربرداری مستقیم دارد. به عبارت دیگر، به جای اینکه فقط به تغییرات در منحنی نور در هنگام عبور سیاره فراخورشیدی از مقابل ستاره خود نگاه کنیم، احتیاج داریم که درست به آن سیاره نگاه کنیم و مشاهدات دست اولی از آن به دست بیاوریم، همانطور که از سیاره های منظومه خورشیدی خودمان شناخت داریم.

کنگره برای انجام این کار از ناسا خواسته است که به دنبال سرمایه گذاری در یک تلسکوپ فضایی پیشرفته جدید باشد تا با مشاهدات کلی در طول چندین سال، رد پایی از حیات در دنیاهای دیگر بیابد.

چنین تلسکوپی باید بتواند با استفاده از کرونوگراف یا سایه بان بر روی ایستگاه، بین تلسکوپ و ستاره گرفتگی مصنوعی ایجاد کند. این کار، مانع از اختلال نور ستاره در بازتاب سیاره می گردد و اجازه تصویربرداری مستقیم را می دهد.

نویسندگان این گزارش در نظر دارند که این تصویربرداری تلسکوپی مستقیم، پس از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب و با پرتاب تلسکوپ تصویربرداری عریض مادون قرمز WFIRST در اواسط سال 2020 محقق گردد.

تلسکوپ WFIRST قدرتی برابر با تلسکوپ فضایی هابل اما میدان دید 100 برابری آن دارد.

علاوه بر تلسکوپ فضایی، این گزارش همچنین توصیه می نماید که بنیاد ملی علوم ایالات متحده(NSF) در آینده در پروژه های تلسکوپ غول پیکر ماژلان(GMT) و تلسکوپ سی متری(TMT) که در حال حاضر به ترتیب در جزایر هاوایی و شیلی در حال ساخته شدن هستند، بیشتر سرمایه گذاری کند.

این تلسکوپ ها با استفاده از طیف سنج ها به دنبال یافتن نشانه های اکسیژن آزاد در جو و سایر نشانه های حیات، امکان مطالعات متمرکزتری از سیارات فراخورشیدی را فراهم می نمایند.

هدف این است که ابزارهای جدیدی که بر روی تلسکوپ های بزرگ نصب گردیده و می شوند، با تخصیص مناسب بودجه، زمان رصد و همبستگی مشاهدات از مکان های مختلف به کشف اطلاعات جدید، به خصوص در اندازه گیری میزان جابجایی ستاره ها برای ارائه اطلاعات در مورد جرم و مدار سیاره ها یاری کند.

این گزارش همچنین توصیه کرد که تلسکوپ فضایی جیمز وب باید وقت خود را به مشاهده اتمسفرهای سیاره های فراخورشیدی اختصاص دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرمان کنگره آمریکا به ناسا برای ساخت تلسکوپ های فضایی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمان کنگره آمریکا به ناسا برای ساخت تلسکوپ های فضایی جدید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید