نبوی: برای حل مسایل مان در حوزه سیاست خارجی نیازمند صلح در درون هستیم

یک کارشناس مسایل منطقه گفت: اگر مسایل و اختلاف نظرها در درون کاهش نیابد و مدیریت نشود، نمی توانیم در مدیریت و حل مسایل بین المللی و منطقه ای کشور گام موثر و محکمی برداریم.

نبوی: برای حل مسایل مان در حوزه سیاست خارجی نیازمند صلح در درون هستیم

سیدعبدالامیر نبوی، کارشناس مسایل منطقه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: هر چند ایران هم چنان علاقه مند به گسترش و تعمیق روابط خود با کشورهای خاورمیانه و آفریقایی در زمینه های مختلف است اما دشواری های این جهت تابعی از دشواری های ایران در حوزه بین الملل و سیاست خارجی است. از این رو مسایلی که بر روابط ایران با کشورهای خارجی سایه انداخته بر نوع روابط ایران با کشورهای این منطقه اثرگذار است.

وی در پاسخ به این پرسش که معتقدید مسایل منطقه ای ایران با مسایل و درگیری هایش در صحنه بین الملل به هم گره خورده است و امکان باز شدن این گره بدون دیگری وجود ندارد؟ گفت: فعلا به نظر نمی رسد امکانی باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که سهم و نقش برجام در برطرف این دشواری چقدر است اظهار کرد: با وجود اهمیت زیادی که برجام دارد اما آن، تنها یکی از چند عامل و متغیر مهم در سیاست خارجی ایران است.

این کارشناس مسایل منطقه توضیح داد: ما بحث ها و مسایلی در حوزه سیاست خارجی داریم که معتقدم تا وقتی در داخل کشور بر سر آن ها به تفاهم و هماهنگی نظر نرسیم نمی توانیم آن ها را حل کنیم. متاسفانه شاهد هستیم در ساده ترین مسایل و روابط خارجی اظهارنظرها و موضع گیری هایی از سوی افراد و نهادهای مختلف می گردد که بعضا کاملا نسبت به آن موضوع بیگانه هستند و این سبب می گردد در مسایل خارجی صدا و عملکرد منسجمی مشاهده نگردد.

وی ادامه داد: اگر مسایل و اختلاف نظرها در درون کاهش نیابد و مدیریت نگردد، نمی توانیم در مدیریت و حل مسایل بین المللی و منطقه ای کشور گام موثر و محکمی برداریم، از این رو معتقدم برای حل مسایل خود در بیرون نیازمند صلح در درون هستیم.

نبوی گفت: ما نیازمند آن هستیم تا در حوزه منافع ملی و اهداف سیاست خارجی در بخش های مختلف تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور اشتراک نظر داشته باشیم و یک صدا و پیغام به بیرون فرستاده گردد، در غیر این صورت معین نیست بتوانیم در حل مسایل پیرامونی و بین المللی نتیجه لازم را به دست آوریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نبوی: برای حل مسایل مان در حوزه سیاست خارجی نیازمند صلح در درون هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبوی: برای حل مسایل مان در حوزه سیاست خارجی نیازمند صلح در درون هستیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید