چهل چراغ، بیش از 2 هزار قلم دارو تحت پوشش بیمه، بعضی افراد در برابر اصلاح رفتار موضع گیری می نمایند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر بیش از 2 هزار و 400 قلم دارو تحت پوشش بیمه است.

چهل چراغ، بیش از 2 هزار قلم دارو تحت پوشش بیمه، بعضی افراد در برابر اصلاح رفتار موضع گیری می نمایند

طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در گفت وگو با خبرنگار ، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی درباره پیشرفت های حاصل شده در سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: رویکرد دولت و بیمه ها حتی درباره داروهای بدون نسخه، ذخیره منابع نبوده است، بلکه به دنبال تغییر رفتار مردم در مصرف دارو هستیم. بعضی افراد در برابر اصلاح رفتار موضع گیری می نمایند.

وی ادامه داد: وزن هزینه های دارویی در سبد هزینه های سازمان بیمه سلامت در سرپایی و بستری حدود 25 درصد است.

موهبتی درباره خدمات تحت پوشش بیمه سلامت اعلام کرد: حدود چهار هزار و 900 خدمت تحت پوشش سازمان بیمه سلامت است که پنج هزار و 600 مورد در کتاب ارزش های نسبی وجود دارد و 750 مورد ستاره دار است و به فراخور موقعیت تحت پوشش قرار می گیرد و نیازمند تامین منابع مالی و وجود راهنماهای بالینی است.

رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت اضافه نمود: همچنین 47 هزار مورد از لوازم مصرفی پزشکی نیز تحت پوشش بیمه است. 100 قلم دارو نزدیک به 70 درصد هزینه های داروی سرپایی را به خود تخصیص می دهند.

موهبتی درباره پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت اظهار کرد: هزینه سلامت از جیب مردم در سال 92 چیزی بین 59 تا 65 درصد بود و بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه تکلیف شد که این میزان باید به 30 درصد کاهش پیدا کند و در حال حاضر این هزینه به حدود 37 درصد رسیده است. وقتی سبد هزینه ای کشور در حوزه سلامت بالا می رود، یا باید مردم یا بیمه یا دولت این هزینه را پرداخت کند. اگر یکی از این سه طرف کمتر پرداخت کند، باید اضلاع دیگر بیشتر پرداخت نمایند.

نباید حوزه سلامت را با خط کش های سیاسی اندازه گیری کرد

وی ادامه داد: حوزه سلامت را نباید با خط کش های سیاسی اندازه گیری کرد؛ در شرایط سخت مالی حتما باید به حوزه سلامت توجه ویژه داشت. دولت و سازمان برنامه و بودجه و مجلس همیشه به حوزه سلامت یاری کردند و امیدواریم این یاری ها تداوم داشته باشد.

موهبتی درباره افزایش افراد تحت پوشش بیمه سلامت نیز گفت: در ابتدای انقلاب اسلامی، فقط کارکنان دولت مشمول بیمه خدمات درمانی بودند و سایر گروه ها مثل روستاییان و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر از این بیمه برخوردار نبودند. سازمان بیمه خدمات درمانی که امروزه به سازمان بیمه سلامت تغییر نام داده است، در سال 1374 و با هدف پوشش بیمه ای افرادی ایجاد شد که هیچ بیمه ای نداشتند.

21 میلیون روستایی تحت پوشش بیمه

وی گفت: در ابتدای تاسیس این سازمان حدود 80 هزار نفر از روستاییان تحت پوشش خدمات سازمان بیمه خدمات درمانی بودند و امروزه این جمعیت نزدیک به 21 میلیون نفر رسیده است. همچنین نزدیک به یک میلیون و 300 هزار نفر از سایر اقشار و بهزیستی نیز تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: در دولت تدبیر و امید، صندوق بیمه همگانی سلامت نیز راه اندازی شد و نزدیک به 10 میلیون و 800 هزار نفر تحت پوشش بیمه رایگان سلامت قرار گرفتند. در حال حاضر هیچ مانعی برای بیمه شدن افراد در کشور وجود ندارد و اگر کسی پوشش بیمه ای ندارد، به این دلیل است که خودش مراجعه نکرده و بیمه نشده است. از لحاظ قانونی در حال حاضر افراد حتی در بیمارستان نیز بیمه می شوند.

موهبتی درباره حفاظت مالی از مردم در حوزه سلامت اظهار کرد: طی سال های پیش در بخش بستری مردم حدود 37 درصد از هزینه ها را پرداخت می کردند و در حال حاضر اگر بیماران به وسیله نظام ارجاع مراجعه نمایند 5 درصد و غیر از نظام ارجاع 10 درصد هزینه را پرداخت می نمایند. برای بخش سرپایی نیز بیمه بر اساس تعرفه دولتی، 70 درصد هزینه را پرداخت می نماید. بیمه ها در بخش خصوصی، تعرفه دولتی را پوشش می دهند و اگر افراد می خواهند به بخش خصوصی مراجعه نمایند باید بیمه تکمیلی داشته باشند.

خاتمه پیغام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چهل چراغ، بیش از 2 هزار قلم دارو تحت پوشش بیمه، بعضی افراد در برابر اصلاح رفتار موضع گیری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهل چراغ، بیش از 2 هزار قلم دارو تحت پوشش بیمه، بعضی افراد در برابر اصلاح رفتار موضع گیری می نمایند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید