ایران و هند می توانند در حوزه علم و فناوری مشارکت نمایند

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در حال حاضر ما و هندوستان می توانیم در حوزه علم و فناوری شریک یکدیگر باشیم، ما کوشش کردیم طی چند سال گذشته این گفتمان را به هندی ها اعلام کنیم.

ایران و هند می توانند در حوزه علم و فناوری مشارکت نمایند

به گزارش خبرنگاران، محمد کافی در دومین نشست کارگروه ملی همکاری های علمی ایران و هند که در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید، اظهار کرد: مهم ترین پل ارتباطی ملت ها، ارتباطات علمی است و کشور هند در شرایط فعلی تاریخی یا سیاسی جهان برای ایران کشور بسیار مهم و استراتژیک محسوب می گردد؛ چراکه در فرازهای سخت تاریخی همیشه در کنار ایران بود و متقابلا ایران هم در کنار هند حضور داشت.

وی اضافه نمود: ما در دهه های گذشته دانشجو به کشور هند اعزام می کردیم و در حوزه های دیگر فعال نبودیم ولی در حال حاضر در جایگاهی قرار داریم که می توانیم رو در رو بنشینیم و در کنار دانشمندان هندی به صحبت بپردازیم و افتخار کنیم که اگر آن ها در سیستمی به موفقیت هایی دست یافتند، ما هم عنوان کنیم که کارهای مهمی در این زمینه انجام دادیم.

تحصیل 4 هزار دانشجوی ایرانی در هندوستان

وی اضافه نمود: بدون تردید باید گفت که هر دو ملت کوشش دارند فرزندان خود را به غرب بفرستند و با غرب ارتباط علمی داشته باشند. ما اگر تعدادی دانشجو را به خارج از ایران می فرستیم بخش عمده از آن ها را به هند منتقل می کنیم و حدود 4000 هزار دانشجوی ایرانی در کشور هند تحصیل می نمایند و این ظرفیت خوبی است و ما می توانیم از این امتیاز در جهت تقویت علمی و فناوری بهره لازم را داشته باشیم.

رییس دانشگاه فردوسی در خصوص ارزیابی خود از هند، مطرح نمود: ما کارگروه همکاری های کلی ایران و هند هستیم و برای انجام فعالیت های علمی مشترک باید با دولت هند متحد بوده و تعامل داشته باشیم؛ برای رسیدن به این هدف باید از مسیر همکاری های دانشگاهی استفاده کنیم که در این زمینه ظرفیت ما بالا است.

کافی خاطر نشان کرد: دانشگاه های هند هم واقعا دانشگاه های مجهزی هستند و این دانشگاه ها تاپ و مدرن ترین دستگاه های مرتبط با حوزه علم و فناوری را از بهترین کشورهای جهان خریداری کردند که بسیار دارای اهمیت است.

وی مطرح نمود: هند کشوری است که توانسته در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی جمعیت یک سوم میلیارد نفری را تغذیه کند و صادرات کشاورزی هم داشته باشد و برای خود مکتب و مدل دارد و بر اساس این مدل به موفقیت های زیادی دست یافته است.

کافی خاطر نشان کرد: هند در حوزه علم و فناوری کشوری است که برای خود در جهان حیطه هایی را تصرف نموده که ممتاز است و واقعا سخت است کشور دیگری با هند رقابت کند و خوشبختانه ذهن مردم ایران و هند به سبب اینکه از نژاد مشترکی برخوردار هستند، بسیار به یکدیگر نزدیک است. ذهن ریاضی و حسابگری که ایرانیان دارند، تقریبا هندی ها هم دارا هستند و می توانند موفق شوند.

وی بیان نمود: در حوزه علم و فناوری بسیار کوشش کردیم؛ ولی نمی توانیم با بعضی از کشورها به صورت رسمی وارد قرارداد و تعاملات علمی شویم، البته این موضوع را قبول ندارم و دلیلی ندارد که با انگلیس قطع تعاملات علمی را داشته باشیم؛ چراکه کشوری صاحب مکتب و نظام آموزش عالی است اما هندوستان نیز ساختار مشابه انگلیس را پیش گرفته که باید به آن توجه کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ایران و هند می توانند در حوزه علم و فناوری مشارکت نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و هند می توانند در حوزه علم و فناوری مشارکت نمایند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید